Rangrulla Novion

Rangrulla Novion

Position på rangrullan baseras i första hand på titel och huruvida den är i egen rätt, därefter på ättens ålder. Om man saknar titel baseras positionen i första hand på huruvida man är riddare och sen på ättens ålder därefter kommer fru och änkefru baserat på ättens ålder, rangplats för fröken och junker baseras på sin fars titel.

Kejserliga prinsar av blodet och prinsessor av blodet

  1. Herr Catullus Celestinii, prins av blodet, baron av Rävklitta
  2. Herr Claudius Celestinii, prins av blodet, greve av Aftonmyra

Ärkehertigar och Ärkehertiginnor

  1. Herr Rocannon Gyllenfana, ärkehertig, markgreve av Segerklyfta
  2. Fröken Lovisa Gyllenfana, ärkehertiginna
  3. Fröken Sofia Gyllenfana, ärkehertiginna.

Furstar och furstinnor

  1. Fru Eina Borsdotter Kvitebjörn, furstinna av Nordeport, prinsessa av Treklyft
  2. Fru Clotilda Rödelantz, änkefurstinna av Nordeport, grevinna av Österå i egen rätt

Hertigar och hertiginnor

  1. Fru Ottilia Öörnecrantz, hertiginna av Rosenholm i egen rätt
  2. Herr Leodegard Glada, Hertig av Ekhaga, kejserlig riksdrots
  3. Fru Tanitha Gyllenfana, hertiginna av Swartöö
  4. Fru Klarissa Gyllenfors, änkehertiginna av Swartöö, baronessa av Silverberga i egen rätt
  5. Fru Karolina Lagercrona, hertiginna av Ekhaga, baronessa av Arnrike i egen rätt
  6. Herr Egil Isenskiöldh, hertig av Swartöö, bastard

Markgrevar och markgrevinnor

  1. Herr Constantinus Drakflamma, markgreve av Örnkastellet

Grevar och grevinnor

  1. Fru Juliana Isenskiöldh, grevinna av Ekholma i egen rätt
  2. Herr Tullius Gyllengrip, greve av Holmsta
  3. Herr Einhart Glada, greve av Vinterviken
  4. Herr Sigfrid Liljefeldt, greve av Vidgård
  5. Herr Sinbad Gyllenalm, greve av Trollsjö
  6. Herr Leonard Stridshammare, greve av Stormklippan
  7. Fru Claudette Silverhäger, grevinna av Sjunnarvik
  8. Fru Cordelia Röde Springare, grevinna av Holmsta
  9. Fru Rodelinda Swanesköld, grevinna av Vidgård
  10. Fru Cyntia Kråkbielke, änkegrevinna av Loholma
  11. Fru Elionore Lejonhielm, grevinna av Stormklippan
  12. Fru Pepita Blåeld, grevinna av Trollsjö
  13. Fru Zinna Rosenstolpe, grevinna av Snäckenäs
  14. Fru Fabiola Höökvindh, änkegrevinna av Drakkulla
  15. Fru Lucilla Tigerswärd, änkegrevinna av Stormhuvud
  16. Herr Julius Gyllenorm, greve av Ekholma

Baroner och baronessor

  1. Herr Alfger Gyllenfors, baron av Örnnäste
  2. Herr August Silverlind, baron av Västerkulla
  3. Fru Matilda Blåhöök, baronessa av Vita Klipporna i egen rätt
  4. Fru Cordula Gyllenalm, baronessa av Höjdebro i egen rätt
  5. Fru Lavinia Ugglesparre, baronessa av Silverå i egen rätt
  6. Herr Ludvig Hägerstråle, baron av Källeporten
  7. Herr Orlando Rosen-Winge, baron av Dundersta
  8. Herr Marcus Hjortbalk, baron av Normesta
  9. Herr Kato Oxenhierta, baron av Småholma
  10. Herr Norfrid Lejon-Mååne och Stierna, baron av Silverberga
  11. Fru Sinborg Gyllenalm, baronessa av Örnnäste
  12. Fru Nenya Scorpio, baronessa av Himlasten
  13. Fru Beatrice Rike, baronessa av Cikorialund
  14. Fru Farashuu, prinsessa av Rangi, baronessa av Källeporten
  15. Herr Arnulf Reencrona, baron av Cikorialund, bastard

Riddare, herrar och damer

  1. Fröken Jeaninne Silverhäger, dam
  2. Änkefru Corinthia Lejonstjärna, riddare
  3. Änkefru Philippa Cederhjärta, dam
  4. Fröken Hedwig Isenrönn, riddare
  5. Änkefru Flavia Reencrona, dam
  6. Herr Gilbert Grävling, riddare
  7. Fru Fredrika Stiernekrantz, riddare
  8. Herr Halvar Gyllenalm, riddare
  9. Herr Bern Gyllenalm, riddare
  10. Herr Ulvon Gyllenalm, riddare
  11. Fru Alberta Lagercrona, dam
  12. Herr Roland Rosen-Winge, riddare
  13. Fru Hildegard Korp, dam
  14. Fröken Roselyne Vargaring, riddare
  15. Herr Konrad Rödelantz, riddare
  16. Herr Felix Stålhand, riddare
  17. Fru Efrike Kvicke, dam
  18. Herr Robert Silverlind, riddare, bastard
  19. Herr Didrik Lagercrona, riddare, bastard

Obetitlad adel samt yngre söner och döttrar (som rankas efter faderns titel)

  1. Fröken Agnes Törnebårdh
  2. Fröken Hilda Swartbielke
  3. Fröken Beata Stålhand, första dotter till greve
  4. Fröken Eutropia Draköga, bastard

Utländsk adel rankas enligt sitt eget lands rangrulla men efter all kejserlig adel

  1. Vodan Ylvason, krigare, sändebud från Treklyft
  2. Herr Hauk Långe, riddare från Treklyft