Rangrulla Nordeport

Rangrulla Nordeport

Position på rangrullan baseras i första hand på titel och huruvida den är i egen rätt, därefter på ättens ålder. Om man saknar titel baseras positionen i första hand på huruvida man är riddare och sen på ättens ålder därefter kommer fru och änkefru baserat på ättens ålder, rangplats för fröken och junker baseras på sin fars titel.

Kungar och drottningar

  1. Eina Borsdotter, drottning av Nordeport, prinsessa av Treklyft

Furstar och furstinnor

  1. Fru Clotilda Rödelantz, änkefurstinna av Nordeport, grevinna av Österå i egen rätt

Ärkehertigar och Ärkehertiginnor

  1. Fru Klarissa Gyllenfors, ärkehertiginna, baronessa av Silverberga i egen rätt

Hertigar och hertiginnor

  1. Fru Tanitha Gyllenfana, hertiginna av Swartöö
  2. Herr Egil Isenskiöldh, hertig av Swartöö, bastard

Grevar och grevinnor

  1. Fru Juliana Isenskiöldh, grevinna av Ekholma i egen rätt
  2. Fru Ottilia Öörnecrantz, (hertiginna av Rosenholm i egen rätt), grevinna av Lövinge
  3. Herr Einhart Glada, greve av Riddersborg
  4. Herr Leodegard Glada, (hertig av Ekhaga), greve av Röde Hus
  5. Herr Sigfrid Liljefeldt, greve av Vidgård
  6. Herr Sinbad Gyllenalm, greve av Trollsjö
  7. Herr Leonard Stridshammare, greve av Stormklippan
  8. Herr Claudius Celestinii, (prins av blodet), (markgreve av Mårdeborg), änkegreve av Aftonmyra
  9. Fru Rodelinda Swanesköld, grevinna av Videhus
  10. Fru Cyntia Kråkbielke, grevinna av Loholma
  11. Fru Elionore Lejonhielm, grevinna av Stormklippan
  12. Fru Pepita Blåeld, grevinna av Trollsjö
  13. Fru Karolina Lagercrona, (hertiginna av Ekhaga) grevinna av Röde Hus, baronessa av Arnrike i egen rätt
  14. Julius Gyllenorm, greve av Ekholma

Baroner och baronessor

  1. Fru Lavinia Ugglesparre, baronessa av Silverå i egen rätt
  2. Herr Kato Oxenhierta, baron av Småholma
  3. Fru Matilda Blåhöök, (baronessa av Vita Klipporna i egen rätt), baronessa av Småholma
  4. Fru Cordula Gyllenalm, baronessa av Höjdebro
  5. Herr Norfrid Lejon-Mååne och Stierna, baron av Silverberga

Riddare, herrar och damer

  1. Fröken Hedwig Isenrönn, riddare
  2. Herr Gilbert Grävling, riddare
  3. Fru Fredrika Stiernekrantz, riddare
  4. Herr Halvar Gyllenalm, riddare
  5. Herr Bern Gyllenalm, riddare
  6. Herr Ulvon Gyllenalm, riddare
  7. Herr Marcus Hjortbalk, riddare, (baron av Normesta)
  8. Herr Roland Rosen-Winge, riddare
  9. Fru Hildegard Korp, dam
  10. Herr Konrad Rödelantz, riddare
  11. Herr Felix Stålhand, riddare
  12. Fru Efrike Kvicke, dam
  13. Herr Robert Silverlind, riddare, bastard
  14. Herr Arnulf Reencrona, riddare, (baron av Cikorialund), bastard
  15. Herr Didrik Lagercrona, riddare, bastard

Obetitlad adel samt yngre söner och döttrar (som rankas efter faderns titel)

  1. Fröken Agnes Törnebårdh
  2. Fröken Hilda Swartbielke
  3. Fröken Beata Stålhand, första dotter till greve

Utländsk adel rankas enligt sitt eget lands rangrulla men efter all kunglig adel

  1. Herr Catullus Celestinii, prins av blodet, markgreve av Stjärnehof, baron av Rävklitta
  2. Herr Rocannon Gyllenfana, ärkehertig, markgreve av Segerklyfta
  3. Fröken Lovisa Gyllenfana, ärkehertiginna
  4. Fröken Sofia Gyllenfana, ärkehertiginna.
  5. Farashuu, prinsessa av Rangi
  6. Herr Constantinus Drakflamma, markgreve av Örnkastellet
  7. Herr Tullius Gyllengrip, greve av Holmsta
  8. Fru Claudette Silverhäger, grevinna av Sjunnarvik
  9. Fru Cordelia Röde Springare, grevinna av Holmsta
  10. Fru Zinna Rosenstolpe, grevinna av Snäckenäs
  11. Fru Fabiola Höökvindh, änkegrevinna av Drakkulla
  12. Fru Lucilla Tigerswärd, änkegrevinna av Stormhuvud
  13. Herr Alfger Gyllenfors, baron av Örnnäste
  14. Herr August Silverlind, baron av Västerkulla
  15. Herr Orlando Rosen-Winge, baron av Dundersta
  16. Fru Sinborg Gyllenalm, baronessa av Örnnäste
  17. Fru Beatrice Rike, baronessa av Cikorialund
  18. Fru Nenya Scorpio, baronessa av Himlasten
  19. Fröken Jeaninne Silverhäger, dam
  20. Änkefru Corinthia Lejonstjärna, riddare
  21. Änkefru Philippa Cederhjärta, dam
  22. Änkefru Flavia Reencrona, dam
  23. Fru Alberta Lagercrona, dam
  24. Herr Ludvig Hägerstråle, riddare
  25. Fröken Roselyne Vargaring, riddare
  26. Fröken Eutropia Draköga, bastard
  27. Vodan Ylvason, krigare, sändebud från Treklyft
  28. Herr Hauk Långe, riddare från Treklyft